Ev sahibi ve kiracılar dikkat: Kiracı ‘Türkçe bilmiyorum’ diye itiraz etti! Mahkemeden emsal tahliye kararı

Milliyet.com.tr/ Yabancı kiracı anlaşmayı bilmeden imzaladığını, Türkçe bilmediğinden dolayı tahliye taahhütnamesinin geçersiz olduğunu öne sürdü. Konu yargıya taşındı ve mahkemeden dikkat çeken bir karar çıktı.

‘KİRACI DÜKKANI TAHLİYE ETMİYOR’

Dükkan sahibinin avukatı Gizem Gonce, milliyet.com.tr’ye dava sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Gonce’nin ifadeleri şu şekilde:

“Bizim müvekkilimiz mülk sahibi ve yabancı kiracısından tahliye taahhütnamesi almış. Tahliye taahhütnamesinin verildiği tarihte kiracı ile yapmış olduğu anlaşma gereği dükkanı tahliye etmesini istiyor. Fakat bu tahliye taahhütnamesi olduğu halde dükkanda kiracı sıfatında olan yabancı kişi dükkanı tahliye etmeyeceğini söylüyor ve ‘yasal yollara başvurun’ diyor.

‘İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI’

Bunun üzerine tahliye taahhütnamesinin verildiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde tahliye taahhütnamesi uyarınca icra iflas kanunun ilgili maddelerine binaen icra müdürlüğünde takip başlatıldı.

‘TÜRKÇE BİLMEDİĞİMDEN DOLAYI ANLAŞMA GEÇERSİZ’

Bu süre zarfında kiracı icra takibine itiraz etti ve dedi ki: ‘Ben bu tahliye taahhütnamesini bilmeden imzaladım, Türkçe bilmediğimden kaynaklı tahliye taahhütnamesi geçersiz” dedi.

MAHKEMEDEN DİKKAT ÇEKEN KARAR

Bunun üzerine yasal süre göz önünde bulundurularak Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açıldı. Sulh Hukuk Mahkemesinde hakim gerekli incelemeleri yaparak şöyle bir karar verdi.

Mahkeme tarafından her ne kadar kiracı Türkçe bilmediğini iddia etmiş olsa da ispatlayacak herhangi bir delilinin olmadığı, dekontların ödeme bedellerinin Türk bankaları tarafından gönderildiği, ödeme bedelleri yazılırken herhangi bir yabancı dil kullanılmadığı bundan dolayı da Türkçe bilmediğini ispat edememesinden dolayı tahliye taahhütnamesinin geçerli olduğu belirtildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx