Ünlü Stratejist: Altın Fiyatı 3 Ay Sonra Bu Zirvelerde Olacak!

Goldman Sachs gibi önde gelen finans kuruluşları ABD’nin 2024 yılında resesyona girme olasılığını küçümsüyor. Bununla birlikte, Crescat Capital’in Ortağı ve Makro Stratejisti Tavi Costa çok daha farklı yaklaşıyor. Strarejist ayrıca, varlık danışmanları, hedge fonları ve yatırımcıların altına akın etmek üzere olduğunu söylüyor. Bu doğrultuda Costa, 3 -6 aylık periyottaki altın fiyatı tahmini açıklıyor.

ABD ekonomisi için sert iniş senaryosu

Tavi Costa, ABD ekonomisi için sert iniş senaryosundan bahsediyor. Costa, buna işaret eden çok sayıda makro gösterge olduğunu söylüyor. Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius’a göre Costa, Goldman Sachs’ın gelecek yıl ABD ekonomisinde muhtemelen dışsal bir şok nedeniyle %15’lik bir daralma ihtimali gören nispeten iyimser görünümüne katılmadı. Costa, getiri eğrisindeki hareketlere ve işsizlik oranındaki endişe verici eğilimlere atıf yapıyor. Buradan hareketle, ABD ekonomisinin şu anda önemli bir gerilemenin eşiğinde olduğunu söylüyor. Bu bağlamda Costa, şu açıklamayı yapıyor:

ABD’de tarihte gördüğümüz en derin şekilde tersine dönmüş getiri eğrilerinden birine sahip olduk. Ve şimdi, bu ters dönmelerden kaynaklanan dikleşmeyle birlikte, bu, resesyonların takip etme eğiliminde olduğu kredi piyasalarında görme eğiliminde olduğunuz klasik işaretlerden biridir.

Merkez bankaları agresif bir şekilde altın alıyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatları 2.000 doların üzerinde kalıcı olamıyor. Bununla birlikte Costa, altının çok da uzak olmayan bir gelecekte yeni zirvelere çıkacağını öngörüyor. Yukarıda bahsettiği makro trendleri dikkate alan Costa, altının bir dönüm noktasında olduğunu söylüyor. Costa, “Altının bir patlama yapmayacağına inanmak zor. Bu bir dönüm noktası değil. Ayrıca, parlak metal için çok özel bir şey görmeye çok yakınız,” diyor.

Tavi Costa, merkez bankalarının agresif bir şekilde altın satın aldığını belirtiyor. Ayrıca, hedge fonların da bunu takip edeceğini ifade ediyor. Costa, “Kısa süre önce yapılan bir ankete katılan finansal tahsisatçıların ya da danışmanların %71’i %1’den daha az altına sahip olduklarını söyledi. Tarihte danışmanların ve genel yatırımcıların altın sahibi olmayı bu kadar uzun süre ihmal ettiği bir dönem hatırlamıyorum” diyor.

Stratejist: Altın fiyatı 3-6 ay içinde 2.500 dolar olur!

Tavi Costa, danışmanların mevcut altın tahsisatlarını artırmaları halinde altının gelecekteki fiyat hareketleri hakkında spekülasyon yapıyor. David Einhorn’un fonu Greenlight Capital, dünyanın en büyük altın destekli ETF’si olan SPDR Gold Shares’a 34,9 milyon dolar yatırım yaptı. Firmanın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı üçüncü çeyrek 13-F başvuruları bunu gösterdi. Raporlara göre, bu Greenlight Capital’in GLD’deki en büyük hissesi. GLD’ye yapılan mevcut tahsisat, Greenlight Capital’in portföyünün %4,2’sini temsil ediyor. Ayrıca, bu oran ikinci çeyrekte bildirilen %2’nin biraz altında. Costa, diğer hedge fonların da bu trendi takip edeceğini düşünüyor. Buradan hareketle altın için şu tahmini paylaşıyor:

Ekonomi daha fazla sorun ve sert iniş belirtileri gösterdikçe yatırımcıların gelecek yıl altına geri dönecektir. Altın fiyatlarını çok daha yukarı çekecek olan da bu. Altın üç ya da altı ay içinde 2.500 dolara çıkabilir. Şu anda sarı metale sahip olmak için makro nedenler listesi tarihin herhangi bir döneminde olduğundan daha büyük.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx