Kettle’ın dibinde öbek öbek biriken kirece anında doğal çözüm! Ayna gibi parlatıyor

Kireçlenmeye başlayan kettle içleri ısıtılan suyun da zararlı olmasına neden olabilir. Bu nedenle kireçli kettle kullanmak pek de sağlıklı değildir. İşte pratik bir şekilde kettle’ı parlak bir hale getirmenin yolu.

Limon suyu

Asidik yapısı sayesinde kireç çözücü görevi gören limon suyu, kettle içini parlatacaktır. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basit. Öncelikle bir limonun suyunu sıkıp kettle’ın içine dökün. Ardından çalıştırıp suyu kaynatın. Kaynayan suyu döktüğünüzde fırçayla temizleyebilirsiniz.

Karbonat

Doğal temizlik ürünlerinden biri olan karbonat da kireç çözücüdür. Bir tatlı kaşığı karbonatı kettle’ın içine dökebilirsiniz. Su ilave edip çalıştırdığınızda kettle’ın değişimini fark edeceksiniz.

Sirke

Tıpkı limonda olduğu gibi asidik yapısı sayesinde sirke de kireç çözücü olarak kullanılabilir. Kettle’ı temizlemek için için yarım litre sirke ve su karışımı eklemek yeterli. Kaynayan suyu dökün ve kettle’ın iç kısmını fırça ile temizleyin.

Patates kabuğu

Yemek için kullanılan patateslerin temizlik etkisi kulağa ilginç gelse de patates kabuklarının doğal bir kireç çözücü olduğunu söyleyebiliriz. Kireçleri gidermek için yapılması gerekenler ise çok basit.

Bir avuç patates kabuğunu kettle’ın içine ekleyin. Üzerine su ilave edip kaynatmaya başlayın. Kaynayan suyu döktükten sonra iç kısmı temizleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce kettle’ın fişini çekmeyi unutmayın.

Asidik yapısı yeterli olan bazı doğal sular da kireci çözebilir. Bunun için maden suyu kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak gazlı olduğu için kettle temizlemek zorlayıcı olabilir.

Kettle temizlemek kolay gibi görünse de iç kısımda biriken kireçlenmeler kolay kolay görünmez. Ancak bu doğal yöntemleri dilediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Asidik değeri yüksek olan ürünler kireç problemine birebir etki sağlayacaktır. Bu sayede tertemiz bir kettle’a sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx