İmamoğlu Sözcü TV sunucusunu azarlamıştı! TOKİ Başkanı yayına bağlansaydı ne diyecekti?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hükümetin İstanbul’daki sosyal konut ve kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştirmişti.

İmamoğlu, SÖZCÜ TV’de katıldığı canlı yayında, TOKİ Başkanı’nın canlı yayına bağlanmak istemesine sinirlenip sunucu Senem Toluay Ilgaz’ı azarlamış ve büyük tepki çekmişti.

Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, Ekrem İmamoğlu ile canlı yayında yaşanan olay ile birlikte konuyu detaylarıyla köşesinde kaleme aldı.

TOKİ BAŞKANI ÖMER BULUT İLK KEZ KONUŞTU

TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile yaptığı röportajı bugünkü köşesinde kaleme alan Sabah Gazetesi Yazarı Yavuz Donat, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı canlı yayında TOKİ Başkanı Ömer Bulut’un cevap hakkını kullanmak istemesi üzerine verdiği sert tepkiye de değindi.

Donat’ın yazısındaki ilgili bölüm şu şekilde;

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu… Sözcü TV’de çıktığı canlı yayında “TOKİ Başkanı Ömer Bulut cevap hakkını kullanmak istiyor” sözünü duyunca kısa süreli bir öfke krizi yaşadı. Hızını alamadı sunucu kadın meslektaşımızı da sert şekilde azarladı.

Acaba TOKİ Başkanı canlı yayına bağlansaydı ne diyecekti? Milyonlarca depremzede ve kentsel dönüşüm bekleyen vatandaşlarımız adına merak edilen tüm soruları sordum. 2024’ün ilk yazısını TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a ayırdım.

UCUZ KONUT FORMÜLÜ

Konut fiyatları pahalı… Özellikle de İstanbul’da… “Ne yapıp, edip ucuzlatılmalı… Devlet buna bir çözüm bulmalı.”

İstanbul… Sabah-akşam uzmanlar, İstanbul’un risk altında olduğunu söyleyip duruyorlar… “Devlet İstanbul’da daha fazla konut yapmalı.”

Biz bunları söyleyince… TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “İyi de nasıl olacak bu iş?” diyerek söze başladı:

 İstanbul’da arsa üretmek lazım.

 İstanbul nüfusunun azaltılması söz konusu olamaz.

 Ve şu da bir gerçek… İstanbul çok pahalı bir şehir.

 Vatandaşın yanında yer alan ve sorunları çözen bir anlayıştayız.

 Mutlaka ama mutlaka yeni çözüm önerileri ortaya koyacağız.

 Konut fiyatlarının yolu arsa üretmek… Kanal İstanbul havzası başta olmak üzere, Silivri ve Çatalca’ya uzanan alanların konut üretimine açılması lazım.

 İstanbul, Trakya’ya doğru büyür.

İSTANBUL

Kentsel dönüşüm… Olmazsa olmaz… Devletin önceliği.

İstanbul’da… Sadece TOKİ’nin kentsel dönüşüm uyguladığı konut sayısı 30 bine yakın.
TOKİ, 22 ilçede… 17 milyon metrekarelik alanda… 73 proje yürütüyor.

15 bine yakın konutun inşaatı bitmiş… Diğerleri devam ediyor.

Esenler… Eyüp… Güngören… Kâğıthane… Gazi Osman Paşa… Bağcılar… Beyoğlu… Maltepe… Kartal… Pendik… Sultangazi… Tuzla… Ümraniye… Üsküdar… Zeytinburnu…
Ayrıca… Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen kentsel dönüşüm projeleri de var… Konut sayısı ise TOKİ’nin yaptıklarından kat kat fazla.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir