Hangi Faylar Kırılacak? Naci Görür’den İstanbul Depremi İçin Korkutan Uyarı!

Prof Dr. Naci Görür, katıldığı Türkiye Sigorta Birliği’nin düzenlediği 2. Uluslararası Sigorta Zirvesi’nde İstanbul depremiyle ilgili kritik açıklamalar yaptı. Görür, depremin büyüklüğünü ve kırılacak olan fayları anlattı.

Türkiye Sigorta Birliği’nin düzenlediği 2. Uluslararası Sigorta Zirvesi’ne katılan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Görür, “Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu Marmara fayıdır, 160 km uzunluğundadır, 3 kesimden meydana gelir: Adalar ve Kumburgaz fayları. Bu fay kilitli ve stres biriktiriyor. Kayaları kırmak için biriktirdiği kuvvete stres denir. Dolayısıyla bu fay kuvvet biriktiriyor. Kumburgaz ya da Adalar fayının kırılmasını bekliyoruz.” dedi.

“Kırılırsa oluşacak depremin büyüklüğü 7,2 ile 7,6 arasında. Demek ki İstanbul’da minimum 7,2’lik deprem bekliyoruz.” sözlerini ekleyen Görür, “Tekirdağ fayının kırılmasını beklemiyoruz. Deniz araştırmalarında, Tekirdağ fayının 1912 Şarköy depreminde kırılmış olduğunu, enerjisini boşaltmış olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da çok kötü zemin olmadığını ve binaları en çok tehdit eden şeyin ivme olduğunu belirten Görür, “İvmenin fazla olduğu yerler, tehlikeli olan yerler, kıyı ile kıyılara yakın yerler, ilk 7-8 kilometrenin olduğu yerler. Hem Anadolu hem Avrupa Yakası’nda en büyük ivmeye maruz kalacak, dolayısıyla ayakta kalabilmesi için iyi kalitede binanın ihtiyaç duyulduğu yer sahiller.” şeklinde konuştu.

Son olarak Görür, İstanbul’da 100 bine yakın binanın olası depremde yıkılabileceğinin dillendirildiğini ve 20 bin binanın yıkılması halinde bile 800 bin insanın can güvenliğinin tehlikede olacağını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx