Gazze’de sağlık sistemi çöktü: Yaralılar koridorda ameliyat ediliyor

AA

Günlerdir saldırı altında olan Gazze’de durum gittikçe kritikleşiyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Birimi Müdürü Mervan Ebu Sade, Gazze’deki Şifa Hastanesi’ndeki son durumu anlattı.

Yaralılar koridorda tedavi ediliyor

Gazze’de yaralıların ve hastaların artık hastanelerin koridorlarında tedavi edildiğini söyleyen Ebu Sade, ” Şeridi’ndeki hastanelerde, Şifa Hastanesindeki bu manzaralar gibi görüntüler normal artık. Gördüğünüz gibi burası ( koridoru) artık hastaların tedavi edildiği bir oda haline geldi.” ifadelerini kullandı.

“Hastaları ameliyat sonrası koridorlara bırakıyoruz”

Hastanenin yataklı odalarının tamamen dolu olduğunu kaydeden Ebu Sade, şöyle devam etti;

Mevcut şartlar ışığında bu bizim için çok zor, güç bir durum; çünkü ameliyat sonrası müşahede odaları tamamıyla dolu olduğu için hastaları ameliyat sonrası koridorlara bırakıyoruz.

800’den fazla yatan hasta

Hastanedeki durumunu “felaket” ifadesiyle niteleyen Ebu Sade, hastanenin doğum, prematüre, diyaliz ve acil servislerinin tam kapasite dolduğunu ve 800’den fazla yatan hastanın tedavi altında olduğunu kaydetti.

Sağlık personeli üzerinde ciddi bir baskı olduğunu aktaran Ebu Sade, “Sağlık personeli üzerindeki en büyük baskı, yoğun bakım için gerekli malzeme, ilaç, yatak, tıbbi malzeme ve ekipman eksikliğinden kaynaklanıyor.” diye konuştu.

“Yakıtın son damlaları tükenecek, hastalar ölüme mahkum kalacak”

Yakıtın tükenmesinin özellikle yoğun bakım, diyaliz ve ameliyathanelerdeki hastalar için büyük risk oluşturduğunu belirten Ebu Sade, “Yarın Şifa Hastanesi’ndeki yakıtın son damlaları da tükenecek, yakıt getirilmezse Filistin’in en büyük hastanesinin sağlık sistemi çökecek ve hastalarımızı yavaş yavaş ölüme mahkum olacak.” ifadelerini kullandı.

Yeterli anestezi malzemesi olmadığını vurgulayan Ebu Sade, “Bazı ameliyatlar anestezisiz yapılıyor. Bu ilaçlara alternatifler var ama gerçek alternatifler mevcut değil. Yaralar ciddi olduğu için ve kir, mermi ve yanık içerdiğinden, yerel pazarda veya hastanelerde bulunmayan belirli türde antibiyotiklere ihtiyaç duyuluyor.” dedi.

Ameliyatlar koridorlarda yapılıyor

Anestezi Uzmanı Menar Feyyaz da sağlık personelinin yaralıların hayatını kurtarmak için düşük kalitede anestezi malzemesi kullanmak zorunda kaldığını söyledi.

Feyyaz, “Ameliyatlar koridorlarda ve ameliyathanelerde basit anestezi ile suni solunum cihazı kullanılmadan yapılıyor ve bu da insan hayatını tehdit ediyor.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx