Diyarbakır’da üç kurum bir araya geldi, Atatürk düşmanının videosunu yaptı: Çocuklara Nursi propagandası!

14 Mayıs seçimleri öncesi Nurculara yaklaşan iktidar, Diyanet eliyle cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e “deccal” diyen Said Nursi’nin kitaplarını basmasının ardından bir adım daha attı. Bir yola Şeyh Sait’in adının verilmesiyle gündeme gelen Diyarbakır’da bu kez Nursi’nin yaşamını anlatan kısa video hazırlandı. Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’nun konuşmasıyla başlayan ve okullarda gösterilmesi öngörülen videoda, Nursi’den “İslam alimi” ve “bilim insanı” olarak bahsedilirken, tanıtımda “Soğuk memleketin sıcak alimi” başlığı kullanıldı. 

Diyarbakır Vali Ali İhsan Su’nun kayyım olarak görev yaptığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin duyurduğu Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlayacak yeni yola Şeyh Sait adının verilmesi tepki çekerken, aynı zamanda yargıya da taşındı. Belediye ise adı kendilerinin vermediğini savundu. Ancak Su yönetimindeki valilik ve büyükşehir belediyesi ile Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir adım ileri gitti. 3 kurumun işbirliğiyle Nursi’nin yaşamını anlatan bir video hazırlandı. Türk dünyasından çeşitli bilim insanlarının, sporcuların, yazarların yaşamlarına ilişkin videolar ve kitaplar hazırlanan Tarih Yazan Çocuklar Projesi’ne dahil olan Diyarbakır’a ilişkin kısımda tanıtım yazısı yazan Vali Su, “Düşüncelerinizin şekillenmesi ve hayallerinizin peşinden koşmanız adına sizlere büyük katkılar sağlayacak tarihimizde önemli şahsiyet ve değerleri sizlerle buluşurduk. Biliyoruz ki çocuklar kahramanlarla büyür. Bu güzel proje kapsamında akıllı, bilgili, özgüvenli 100 örnek kahramanı yakından tanıyacaksınız” dedi.

DP ÖVÜLDÜ

“İnançlı ve cesur alim Said Nursi” başlığıyla yayınlanan videonun başında konuşmasına yer verilen Su, “Şanlı tarihimizin zengin sayfalarına yolculuk başlatıyoruz. Bu yolculukta tarihimizin eşsiz kahramanlarını, örnek şahsiyetlerini çok daha yakından tanıyacağız” diye konuştu. “Soğuk memleketin sıcak alimi” başlığı kullanılan, Nursi’nin de “İslam alimi” olarak tanıtıldığı videoda, Nursi’ye ilişkin kişisel bilgiler ve yaşamından kesitler aktarıldı ve övgülere yer verildi. Nursi’nin ağzından anlatılan videoda, “Tüm olumsuzluklara ve zorluklara rağmen hayallerimden vazgeçmeyi hiç düşünmedim” ifadeleri kullanıldı. Nursi’nin Atatürk’e ve cumhuriyete yönelik hakaretlerinin görmezden gelindiği, cumhuriyetin kuruluşuna dahi yer verilmediği videoda, 1950’de Demokrat Parti’nin iktidara gelişi “1950 yılından sonra ülkemizde güzel gelişmeler oldu; bu sayede hak ve özgürlükler genişletildi. Ben de şükürler olsun ki Risalei Nur Külliyatı’nı matbaalarda bastırıp, çoğaltabildim” denildi.

‘SÜRGÜN’E SANSÜR

Öte yandan, Nurculara yakın internet sitelerinde, videonun farklı bir versiyonunun yayınlanması ise dikkat çekti. Nursi’den “İslam alimi” yerine “yazar ve bilim insanı” olarak bahsedilen videoda, Nursi hakkındaki davalara ve sürgün cezalarına “Bazı durumlar nedeniyle İstanbul’dan birçok farklı şehre gönderildim. Fakar buralarda da boş durmadım” sözleriyle atıf yapıldı. Videonun, proje kapsamında ise okullarda gösterileceği belirtiliyor. ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx