Avusturya Federal Şansölyesi Nehammer’den Ankara’ya resmi ziyaret

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Avusturya Federal Şansölyesi Karl Nehammer‘i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde törenle karşıladı.

Erdoğan, Beştepe’de Avusturya Federal Şansölyesi Nehammer’i resmi törenle karşıladı. Erdoğan ve Nehammer’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Nehammer, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı “Merhaba Asker” diyerek selamladı. Törende, askerler ve tarihte kurulan 16 Türk Devletini temsil eden bayraklar da yer aldı.

Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Nehammer, merdivenlerde Türkiye ve Avusturya bayrakları önünde gazetecilere poz verdi. Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Nehammer, heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Törende, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

Anıtkabir’i de ziyaret etti

Nehammer, Anıtkabir’e ziyarette bulundu.

Resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Nehammer, beraberindeki heyetle Anıtkabir’i ziyaret etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunan Nehammer, ziyaretin ardından hatıra fotoğrafı çektirerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Nehammer, deftere şunları yazdı:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünde kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e, Avusturya ve Türkiye ile iki ülkenin vatandaşları arasındaki birlikteliğe, dayanışmaya ve samimi dostluğa minnetle.” (AA)

 

 

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx