Seçim Güvenliği Platformu, YSK’yı ‘göreve çağırdı’: Adil ve güvenli seçim koşulları yaratılsın

22 sendika ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Seçim Güvenliği Platformu, “adil bir seçim için eşit propaganda çağrısı” yaptı. 

Seçim Güvenliği Platformu’nun yaptığı yazılı açıklamada, “Eşitsizlik yaratacak, adalet duygusunu zedeleyecek, haksız sonuçlara neden olacak, yasalar ve Anayasa’ya uymayan işlemlerin yapılmaması, adil ve güvenli seçim koşullarının yaratılması için” Yüksek Seçim Kurulu göreve çağrıldı.

Yazılı açıklama şöyle:

“6 Nisan 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve Cumhurbaşkanına getirilen sınırlamaları kaldıran düzenleme, Yüksek Seçim Kurulu kararı ile değişikliğin birinci yılı olmadan uygulamaya konuldu. Böylece Cumhurbaşkanına tanınan ayrıcalıklarla seçimin adil koşullarda gerçekleşmesi zorlaştırılmaktadır.

YSK, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim sürecine dair; seçim takvimi, uygulamalar, yapılması gereken işler ve uyulması gereken kurallar ile ilgili kararlarını ve talimatlarını içeren genelgeleri yayımlamaya başlamıştır. Bu genelgelerden 2023/123 ve 2023/124 sayılı olanlar 16 Mart 2023 tarih ve 32134 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış, milletvekili ve cumhurbaşkanı adaylarının propaganda kuralları ve yasakları belirlenerek ilan edilmiştir.

Belirlenen Yasaklar

Anılan kararlarda uyulması gereken yasaklar bakımdan; bakanlar ve milletvekillerinin yurt içinde yapılacak seçim propaganda gezilerinde makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen araçlarla katılamayacakları, bu maksatla yapılacak gezilerde protokol icabı karşılama ve uğurlama törenlerinin yapılamayacağı ve resmi ziyafet veremeyecekleri hükme bağlanmıştır. Bakanlar ve aday olması durumunda görevde bulunan cumhurbaşkanının da seçimle ilgili çalışmalarında 298 sayılı Kanun (298/65-2) hükümleriyle bağlı oldukları belirtilmiştir. Devamında ise Bakanlar, milletvekilleri, aday olması durumunda mevcut cumhurbaşkanı ve diğer adayların seçim çalışmalarına hiçbir memurun katılamayacağı açık olarak ifade edilmiştir.

“Cumhurbaşkanına ayrıcalıklar: İstisnalar!”

Karar ile milli bayramlar, kurtuluş günleri, cumhurbaşkanının karşılanması, uğurlanması, yabancı devlet ve hükümet başkanlarının, bakanların resmi ziyaret sebebiyle yapılacak karşılama, uğurlama, ağırlama, adli yıl, üniversitelerin, uluslararası toplantı ve fuarlarının açılış törenleri ve tabii afet halleri yasaklar hükmü dışında bırakılmıştır.

Biz Seçim Güvenliği Platformu olarak, istisnaları olan bu yasaklamanın, seçimlerde eşitlik ilkesine aykırı durumlar yaratacağı, adaylar arası adaletsiz bir yarışın zeminini hazırlayacağı yönünde geçmiş seçimlerdeki uygulamaları bildiğimiz için endişeliyiz.

Cumhurbaşkanı pek çok tavrı, söylemi ve tutumuyla mevcut yasaları ve Anayasa hükümlerini yok saymakta ve yok saymaya devam etmektedir.

Kamuoyunun dikkatine!

Seçim sürecine denk gelecek 23 Nisan, 2. Tura kalınması durumunda 19 Mayıs milli bayramların, şehirlerin kurtuluş günleri gibi törenlerin, cumhurbaşkanının katılımıyla, karşılama ve uğurlama derken seçim propagandası, hatta mitinge dönüştürüleceği yönünde kaygıları ortaya çıkarmaktadır.

Her ne kadar memur statüsünde kamu görevlilerinin adaylara eşlik etmesi yasaklanmışsa da, yasaklardan muaf tutulan faaliyetlerde, vali, kaymakam, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili yöneticilerinin, aday olan mevcut cumhurbaşkanına eşlik etmelerinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

YSK’nu bu istisnaların kötüye kullanılmasını engelleyecek önlemler almaya, düzenlemeler yapmaya davet ediyoruz. Ayrıca, deprem bölgesindeki yurttaşlara götürülmesi gereken kamu hizmetlerinin, bir adayın seçim propagandasına alet edilmemesinin önemli olduğunu belirterek, gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.

Seçim Güvenliği Platformu olarak, eşitsizlik yaratacak, adalet duygusunu zedeleyecek, haksız sonuçlara neden olacak, yasalar ve Anayasa’ya uymayan işlemlerin yapılmaması, adil ve güvenli seçim koşullarının yaratılması için Yüksek Seçim Kurulunu göreve çağırıyoruz.”

 

Seçim Güvenliği Platformu’nu oluşturan sendika ve sivil toplum kuruluşları şöyle:

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)
Türk Tabipleri Birliği (TTB) 
Tüm Emekliler Sendikası 
Elektrik Mühendisleri Odası 
Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV)
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF)
Eşit Haklar İçin İzleme Derneği 
Hak İnisiyatifi Derneği 
İnsan Hakları Derneği (İHD) 
Mülkiyeliler Birliği 
ODTÜ Mezunları Derneği 
2025 Avrupa Demokrasi Hareketi (DİEM 25 Türkiye)
Anıtpark Forum 
Antikapitalist Müslümanlar
Demokrasi İçin Birlik (DİB) 
Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu (DGD)
Hak ve Adalet Platformu 
Seçim 2023 Yerel Medya Koordinasyonu
Türkiye Gönüllüleri
Yurttaş Girişimi
Yurttaşlık Derneği

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*