Kartepe’li Çocuklar İşaret Diliyle Tanıştı

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın gençlik projelerinden biri  olan Kartepe Genç Akademi bünyesinde eğitim gören çocuklara, empati yeteneklerinin gelişmesi ve işitme engellilerin toplumdaki farkındalığın pekiştirilmesi amacıyla İşaret Dili Eğitimi verilerek, toplumsal hayattaki yeri ve önemi anlatıldı.

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman’ın vizyon projeleri arasında yer alan “Kartepe Genç Akademi” kurulmasından bu yana nitelikli eğitim-öğretim faaliyetleriyle ilgi ve takdir görüyor . Bir çok alanda gençlerin donanımlı yetişmesine destek veren akademi bünyesinde hazırlanan “İşaret Dili Kursu” ile iletişimin ne kadar önemli olduğu da anlatılmış oluyor.

100 ÖĞRENCİ FAYDALANIYOR

M.Ö. 5’nci yüzyıldan itibaren kullanılan İşaret Dili eğitimi,  akademi bünyesinde hazırlanan program ile öğretmen Yeliz Önal tarafından başlangıç için 100 öğrenciye veriliyor. İşitme engelli bireylerin birbiri ile ya da diğer insanlarla iletişim kurmasının ne kadar önemli olduğu eğitim ve uygulamalar ile anlatılıyor.

HAYATLARINI ANLAMAK İÇİN

Dünya Sağırlar İslam Federasyonu Kocaeli İl Temsilcisi Dilber Özcan ve yönetim kurulu üyelerinin de katılarak sessiz dünyalarındaki tecrübelerini paylaştığı eğitim Kartepeli çocukların da ilgisini çekti. Pür dikkat eğitime katılan çocuklar, gayretle öğrenmeye çalışırken, diğer taraftan iletişim kuramamanın ne ladar zor olduğunu da deneyimlemiş oldular.

KOCAMAN’A İŞARET DİLİ İLE TEŞEKKÜR

Kendi hayatıyla ilgili bilgi ve örnekler de  veren Dünya Sağırlar İslam Federasyonu Kocaeli İl Temsilcisi Dilber Özcan, “İnsanlar bizi anlamadığı zaman üzülüyorum. Annem ve babam normal olarak konuşurken, ben işaret diliyle iletişim kuruyorum. İşaret dilini öğrenene kadar zorluklar yaşadım. SEKA Devlet Hastanesi’nde işaret dili eğitimi veriyorum. Kartepe Belediye Başkanımız Av.M.Mustafa Kocaman ve ekibine bize gösterdikleri ilgi ve destekten dolayı çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. Açıklamanın ardından Dünya Sağırlar İslam Federasyonu Kocaeli İl Temsilcisi üyeleri çocuklarla işaret dili ile sohbet ettiler. Program sonunda Kartepeli minikler de Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’a teşekkürlerini işaret diliyle ilettiler.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir