İstanbul’da bayram rotası

AYLİN RANA AYDİN- Ramazan Bayramı’nın gelmesiyle birlikte tatil planları yapıldı. Aynı zamanda okulların ara tatilinin de bu hafta olması sebebiyle pek çok kişi tatil beldelerine gitmeyi tercih ederken, uzun tatil yapamayacak olanlar ise İstanbul ve çevresindeki bölgelerde günübirlik turlar tercih edebilecek. Tatile gidemeyecek olan İstanbullular için en güzel zaman bayramlar… Vatandaşların boş sokaklar ve rahat bir trafik ile bayram tatili boyunca İstanbul’un ve yakın bölgelerin keyfini çıkarması mümkün. Bu kapsamda bayram boyunca açık olan müzeler de ziyaret edilebilecek.

Tarihi dokuyla iç içe

İstanbul’un tarihi dokusunu yerinde yaşamak isteyenler için gezilecek bölgelerin başında ise Tarihi Yarımada geliyor. Eminönü, Sirkeci ve çevresi, Topkapı Sarayı ve çevresi, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve çevresi, Beyazıt, Kapalıçarşı ve çevresi, Mısır Çarşısı, Yerebatan Sarnıcı, Fatih, Edirnekapı, Pierre Loti bölgeleri sahip olduğu tarihi güzellikleri nedeniyle çok fazla ziyaret ediliyor. Yanı sıra İstanbul’un en işlek caddelerinden İstiklal Caddesi’ni gezi rotanıza ekleyerek, Galata Kulesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kültür turları

Öncelikle İstanbul içindeki müzeleri gezmek isteyenlerin saatlere dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bazı müzeler Arife günü kapalı oluyor. Bu nedenle gitmeden önce açılış gün ve saatlerine bakmakta fayda var. Bayramın ilk günü ise bazı müzeler kapalıyken bazıları da öğle saatlerinde ziyaretçilerine kapılarını açacak. Pek çok müze ise bayramın ikinci gününden itibaren hizmet vermeyi sürdürecek. Dolmabahçe Sarayı, Miniatürk, Oyuncak Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Pera Müzesi gibi yerler gezilebilecek. Müze ziyaretlerinden önce Müzekart almanızda fayda var. Müzekart fiyatları 60 liradan başlıyor. Fiyatlar kartların özelliklerine göre değişiyor. Müzelerin yanı sıra Fener Balat, Şile, Ağva, Polonezköy, Boğaziçi Yalıları gibi turları da yapmak mümkün. Bu turların fiyatları 250 liradan başlayıp bin 500 liraya kadar çıkıyor. İstanbul’un lezzetlerini tatmak isterseniz eğer Eminönü’ne gidip balık ekmek yiyip, turşu suyu içebilir, martılar eşliğinde Boğaz turu yapabilirsiniz. Bu dönemde Gülhane’yi ziyaret edip, rengarenk laleler eşliğinde yürüyüş de yapmanız mümkün. Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na geçmek isterseniz de Kadıköy’ün midye, balık gibi sokak lezzetlerini de tadabilirsiniz.

Adalar zamanı

Tüm İstanbullular tarafından bahar aylarında sıkça tercih edilen yerler arasında adalar da başı çekiyor. Keyifli bir deniz yolculuğuyla birlikte İstanbul’un yanı başındaki Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada hem yerli hem de yabancı turistlerin gözde mekanları arasında yerini alıyor. Adalarda yer alan tarihi yapıları ziyaret edebilir, müzeleri de gezi listenize ekleyebilirsiniz. Adalarda yer alan mesire alanlarında piknik yapmak da mümkün. Yanı sıra adalarda bisiklet kiralayabilir aynı zamanda yürüyüş de yapabilirsiniz.

Tarihi ve doğal güzellikler

İstanbul’dan günübirlik ya da birkaç günlük seyahat için de yakın bölgelerde seçenekler bulunuyor. Bu seçeneklerin arasında Adalar, Ağva, Şile, Bozcaada, Edirne, İğneada, Kıyıköy, Sapanca, Eskişehir, Mudanya, Kefken, Abant, Cumalıkızık gibi bölgeler ön plana çıkıyor. Her mevsim turistler için günübirlik ya da birkaç günlük konaklamalı gezi rotaları arasında yer alan bu bölgelerde pek çok tarihi güzelliğin yanı sıra doğal güzellikler de mevcut. Bu bölgeleri gezi rotanıza eklerken, aynı zamanda bölgelerin kendine özgü lezzetlerini tadarak da bir lezzet turu oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir