Counter Strike 2 ile İlgili Her Şey

Counter Strike Global Offensive’ın büyük bir güncelleme alacağıyla ilgili önemli sızıntılar ay başından beri gündemdeydi. Valve nihayet resmi bir açıklama yaparak Counter Strike 2 ismiyle yepyeni bir markayı duyurmuş durumda. Peki Counter Strike 2 biz oyunculara ne gibi yenilikler sunacak? Dilerseniz bu konu hakkında siz okurlarımızı bilgilendirmeye başlayalım.

Valve’ın yaptığı son açıklamaya göre Counter Strike 2, CS:GO’ya bir güncelleme olarak bu yaz yayınlanacak. 2023 yazında güncelleme sunulduğunda oyun, Counter Strike 2 olarak yenilenen bir marka haline gelecek.

Yaz ayına kadar söz konusu güncelleme oyuncular tarafından test edilecek. “Sınırlı Test” olarak isimlendirilen bu sürece oyuncular bugünden itibaren çeşitli kriterlere göre dahil olacak. Bu kriterlerin başlıcaları; Valve’ın sunucularındaki son oynama süreniz, güven faktörünüz ve Steam hesabınızın konumu gibi etkenler. Öte yandan, sınırlı teste katılmak üzere seçilirseniz, CS:GO’nun ana menüsünde bir bildirim alacağınızı da belirtelim. Ayrıca Valve zaman içerisinde test sürecine katılan oyuncu sayısını artıracak.

Sınırlı test aşamasının başlangıcında sadece Dust 2 haritasında ölüm maçı ve derecesiz maçlar yapılabilecek. Sınırlı test sürümleri güncellendikçe başka oyun modları, haritalar ve özellikler Counter Strike 2’ye eklenecek.

Valve yapımlarını az çok oynadıysanız Source 2 motoruna aşinasınızdır. Oyun dünyasının gelişmiş motorlarından biri olarak anılan bu platform, Counter Strike 2’nin canına can katacak. Valve, yaza doğru Counter Strike 2 hakkında daha fazla bilgi vereceğini söylese de bugün yapılan duyuruda heyecan verici bazı gelişmelerden bahsetti.

Tick Rate Geride Kaldı

Tick Rate‘i, çevrimiçi oyunlarda anlık olarak değişen verilerin toplanıp, işlenip tekrardan oyuncuya geri gönderilmesinin birim zamanda kaç kez yapılacağını belirleyen kavram olarak açıklayabiliriz. CS:GO’nun resmi sunucularında bu oran 64 olduğundan oyuncular milisaniyelik farklarda atışlarını kaçırabiliyordu.

İşte bu karışıklıktan kurtulmak için Counter Strike 2’ye “sub-tick” sistemi getirildi. Türkçe’ye alt frekans olarak geçen bu mimari sayesinde sunucular, oyunda yaptığınız her hareketi saniyesi saniyesine işleyerek tepkisellik üst seviyeye çıkarılacak.

Haritalar Elden Geçiriliyor


Kaynak: www.counter-strike.net/cs2

Yeni yayınlanan karşılaştırmalı görsellerde oyundaki haritaların Source 2’nin gelişmiş araçlarından ve görüntü işleme özelliklerinden faydalanılarak yenilendiği görülüyor. Dokular ve ışıklandırmaların kalitesi oldukça iyi durumda. Ayrıca, Source 2 araçları testin ilerleyen dönemlerinde topluluktaki harita tasarımcılarının kullanımına da sunulacak.

Etkileşimli Sis Bombaları Geliyor

Counter Strike’ın taktiksel yapısını belki de en çok etkileyen şey şüphesiz sis bombaları. Yeni güncellemeyle birlikte sis oyun içindeki eylemlerle etkileşime girebiliyor. Sis içerisine yaptığınız atışlar ve el bombalarıyla sisi etrafa yayıp, yönünü değiştirebileceksiniz.

Buna ek olarak sisler haritalardaki elementleri tam olarak dolduracak. Örneğin sisler; pencere boşluklarından, kapı aralıklarından gerçek zamanlı olarak sızacak ve hatta zamanla koridorlarda genişleyip başka sislerle birleşebilecek.

Tüm Görsel Efektler Yenilendi

Source 2’nin aydınlatma ve parçacık sistemi sayesinde namlu alevleri, su, patlamalar, sisler, mermi izleri yeni görünüm ve davranışlarla Counter Strike 2’de yer alacak. Bununla beraber karakter modelleri ve mermi darbeleri gibi kritik ögeler uzaktan kolayca görülebilecek şekilde yeniden tasarlanmış durumda.

Sadece oynanışa dair değil, arayüze ait efekt ve tasarımlar da yenilenmiş. Bu geliştirmeler oyunun akışına dair bilgileri daha anlaşılır bir hale getirecek.

Sesler Güncellendi

Counter Strike 2 ses konusunda da büyük yeniliklerle gelecek. Ortam sesinin çevreyi daha iyi yansıtması amacıyla yenilenip ve ses değerlerinde dengelemeler yapılmış.


Kaynak: www.counter-strike.net/cs2

Son olarak bahsetmemiz gereken en önemli konu şüphesiz CS:GO’daki eşyalarının akıbeti. Oyuncuların aklını kurcalayan bu mesele de çözüme kavuşmuş durumda. Zira CS:GO’daki tüm öğeleriniz Counter Strike 2’de de kullanılabilir olacak. Valve, Source 2’nin ışıklandırmalarıyla kaplamaların daha güzel ve kaliteli gözükeceğinin de altını çizmiş. Bu gelişmeden ötürü Steam topluluk pazarında fiyat artışlarıyla karşılaşabilmemiz de olağan.

Valve’ın Counter Strike 2’yle ilgili verdiği bilgiler şimdilik bu kadar. Şirketin birkaç ay sonra oyunla ilgili diğer tüm detayları paylaşacağını da söylemiş olalım. Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*