8 Uzmandan 8 Farklı Bitcoin Hedefi: Seviyeler Şaşırttı!

Mayıs 2023 yaklaşırken, uzmanlar Bitcoin (BTC)’nin potansiyel fiyat gidişatını değerlendiriyor. Bu doğrultuda, lider kriptonun karşılaşması muhtemel zorluklar hakkında çeşitli görüşler paylaşıyor. Bazıları BTC’nin 30.000 dolar seviyesini korumakta zorlanacağını söylüyor. Bazıları ise fiyatların 36.000 dolara kadar yükselmesiyle daha iyimser bir sonuç öngörüyor.

Bitcoin için iki senaryo

Bağımsız finans uzmanı Alexander Ryabinin’e göre Bitcoin zor bir ay geçirebilir. Bu ayın en önemli sorunu 30.000 dolar seviyesinin korunması. Ryabinin’e göre iki olası senaryo söz konusu: Bitcoin ya 30.000 dolar seviyesini koruyacak ve bir boğa koşusu yaşayacak ya da bu seviyenin altına düşecek ve birkaç ay boyunca bir birikim dönemine girecek.

Düzenleyici baskı ve 30.000 dolara giden yol

Bir başka uzman olan Dmitry Noskov da Bitcoin’in Mayıs 2023 beklentilerine ilişkin düşüncelerini paylaşıyor. Noskov, Bitcoin’in 30.000 dolara ulaşmasını bekliyor. Özellikle de piyasa 2024 yarılanmasını beklediği için potansiyel olarak daha da ileri gitmesi için yolun açık olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte Noskov, BTC’nin büyümesinin önünde büyük bir engel haline gelebilecek olan Amerikalı düzenleyicilerin baskısının da altını çiziyor.

Mayıs ayı için iyimser Bitcoin tahminleri

Girişimci ve Cryptobaron topluluğunun kurucu ortağı Alexey Busov, Mayıs 2023’te Bitcoin için daha olumlu bir görünüm sunuyor. Busov, piyasa yapıcıların düşük alım ve yüksek satıştan faydalanmasıyla BTC’nin yükselmeye devam edeceğini söylüyor. Bu doğrultuda, muhtemelen 35.000-36.000 dolara ulaşacağını kaydediyor. Ancak Busov, kripto piyasasının muhtemelen yaz başında bir gerileme yaşayacağı konusunda uyarı yapıyor.

Tarihsel eğilimler ve piyasa farklılıkları

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin’in davranış geçmişi Mayıs 2023 için olumlu bir görünüm sunuyor. Zira kripto para birimi daha önce 2016’daki yarılanmanın ardından büyüme yaşadı. Bununla birlikte, mevcut piyasa durumu önceki döngülerden farklı. Ünlü kripto uzmanı ve ticaret şirketi Eight’in kurucusu Michaël van de Poppe, Bitcoin’in 28.400 doları aşıp birkaç gün içinde 30.000 dolara ulaşacağını söylüyor. Bunu başaramazsa muhtemelen 25.000 dolara düşeceğini öne sürüyor.

BTC 24 bin dolara düşme riski altında

Crypto Rover takma adlı bir trader, BTC’nin 12 saatlik grafiğinde “tehlikeli” bir düşüş baş ve omuz formasyonunun oluştuğu konusunda uyarıyor. Tradera göre, bu düşüş formasyonu BTC’nin önümüzdeki birkaç gün içinde muhtemelen düşeceğini gösteriyor. Crypto Rover, BTC’nin fiyatının son birkaç gün içinde daha düşük bir seviyeye inmesinin ardından, BTC’nin şu anda daha büyük zaman dilimi çizelgelerinde belirlenen düşüş trendinde işlem gördüğünü de sözlerine ekliyor. Sonuç olarak, traderın BTC için aşağı yönlü hedefi 24 bin dolar. Öte yandan, yukarı yönlü bir kırılma durumunda BTC için 32,5 bin dolar civarında bir hedef de belirliyor.

Bloomberg analistinden uğursuz Bitcoin tahmini

Bloomberg Intelligence analisti Mike McGlone, kripto piyasası için oldukça karanlık bir tahmin yapıyor. McGlone, emtia fiyatları ve banka mevduatlarındaki keskin düşüşün de gösterdiği gibi, kripto para birimlerinin deflasyonist bir krizde zarar görecek bir sonraki varlıklar olacağını söylüyor. Kripto para birimleri de dahil olmak üzere çoğu varlık, pandemi kaynaklı durgunluğun ardından 2022’de bir toparlanma yılı yaşarken, McGlone deflasyonist bir baskının yaklaştığı konusunda uyarıyor. Analiste göre, ABD’nin yaşadığı ilk durgunluğun Bitcoin için önemli bir zorluk teşkil etmesi olası.

40.000 doların Bitcoin için hala bir mıknatıs, ancak…

BTC son zamanlarda 30.000 doların üzerine çıkma mücadelesi veriyor. Bunula birlikte Kaleo takma adlı bir kripto analistine göre, BTC hala 40.000 dolara ulaşma yolunda. Ancak analist, Bitcoin’in 40.000 dolara doğru yükselmeden önce muhtemelen bir satış olayına tanık olacağını söylüyor. Analiste göre, Bitcoin yükseliş ivmesini yeniden kazanmadan önce muhtemelen 25.000 dolardaki desteği yeniden test edecek. Bu bağlamda analist, “Ne olursa olsun – bunlar mevcut Bitcoin fiyat hareketine ilişkin düşüncelerim. 40,000 dolar hala bir mıknatıs,” diyor.

Kaynak: Kaleo/Twitter

Daha düşük zaman dilimlerine bakıldığında Kaleo, BTC’nin Mart ayında 19.000 dolar civarından geçen ay 30.000 doların üzerine çıkmasına izin veren çapraz desteği çoktan çıkardığını söylüyor. Analist, “Desteği kırdı. Düşük zaman dilimi yapısı zayıf. Yüksekten önce düşük mantıklı,” diyor.

Kaynak: Kaleo/Twitter

BTC için ‘parabolik ilerleme’ şimdi masada

TechDev takma adlı kripto analisti, Bitcoin’in küresel likidite döngülerini takip etme eğiliminde olduğunu söylüyor. Bunu Çin’in 10 yıllık tahvillerini (CN10Y) ABD dolar endeksiyle (DXY) karşılaştıran bir grafikle gösteriyor. Analist, Bitcoin’in ATH seviyesine doğru “parabolik bir ilerleme” için hazırlandığını söylüyor. Analiste göre, CN10Y/DXY grafiği şu anda tarihsel olarak yeni Bitcoin boğa koşularının başlangıcını işaret eden bir sinyal veriyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Sarı oklar yarılanma tarihleri değil. Bunlar, Bitcoin’de yeni zirvelere doğru her parabolik ilerlemeden önce gelen likidite sinyalleri.

Kaynak TechDev/Twitter

TechDev, spesifik likidite olayının CN10Y/DXY’nin 60 haftalık hareketli ortalamasının (MA) üzerine çıkması olduğunu açıklıyor. Buradan hareketle analist, “Çin’in kredi dürtüsüyle ilişkili ve tarihsel olarak ~3,5 küresel likidite döngüsüne öncülük etti. Bu oran BTC’nin grafiğinin ters çevrilmiş bir versiyonuna benziyor,” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir