15-19 Mayıs Haftası Veri Gündemi: Seçim Sonrası Piyasalarda İzlenecek Ekonomik Veriler

Yurt içi piyasalar 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bu haftayı kısa yaşayacak. Kısa haftada Merkezi Yönetim bütçesi, konut satışları, konut fiyatları, iş gücü verilerinin yanı sıra, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) ‘Piyasa Katılımcıları Anketi’ ve ‘Finansal İstikrar Raporu’ gibi önemli gündem maddeleri bulunuyor.

Yurt dışında ise ABD’de New York Fed imalat endeksi, perakende satışlar, sanayi üretimi, konut başlangıçları, Almanya’da ZEW endeksi, üretici fiyatları, Çin’de sanayi üretimi, sabit yatırımlar, konut satışları, perakende satışlar, Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, GSYH ikinci tahmin, İngiltere’de iç gücü, Japonya’da GSYH, enflasyon öncelikle takip edilecek.

Uluslararası Enerji Ajansı(IEA), aylık petrol piyasaları raporu da takvimde yer alıyor.

15 Mayıs Pazartesi yurt içi gündemde ana fiyatlama seçim sonuçları olacak. Ancak verilerde TÜİK ücretli çalışan istatistiklerini 2022 yılı doğum ve aile istatistiklerini yayımlayacak (10.00). Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Yönetim bütçe dengesi verilerini açıklayacak. Bütçe Mart ayında 47,22 milyar TL, faiz dışı denge ise 2,15 milyar TL açık verdi (11.00).

Yurt dışı gündemde, piyasalar haftaya Yeni Zelanda’nın hizmet sektörü performans endeksi (PSI) verileriyle başlayacak. Japonya’dan üretici enflasyonu rakamları gelecek. Çin Merkez Bankası(PBOC), orta vadeli kredi (MLF) faiz oranı ile ilgili kararını açıklayacak.

Almanya’nın toptan fiyatlar endeksi, günün bölgedeki ilk verisi olacak. 

Günün bölgede en önemli verisi Euro Bölgesi sanayi üretimi rakamları olacak.

ABD’nin en önemli bölgesel üretim endekslerinden olan New York Fed imalat endeksi açıklanacak. 

ABD’de Mart ayına ilişkin sermaye hareketleri verileri duyurulacak.

16 Mayıs Salı yurt içi gündemde, TCMB özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu verilerini duyuracak (10.00). TÜİK, konut satışları rakamlarını ile tarım ürünleri üretici fiyatlarını açıklayacak.

Yurt dışı piyasaların gündeminde, Asya piyasaları Çin’den gelecek önemli verileri karşılayacak. Avrupa’da günün ilk verisi İngiltere’nin iş gücü rakamları olacak. Uluslararası Enerji Ajansı(IEA), aylık petrol piyasaları raporunu yayımlayacak (11.00). 

Euro Bölgesi için ilk çeyrek GSYH verilerinin ikinci tahminleri gelecek. Euro Bölgesi için aynı saatte ilk çeyrek istihdam rakamlarıyla, Mart ayına ilişkin ticaret verileri de ekranlara düşecek. Almanya’nın en önemli endekslerinden ZEW açıklanacak. 

ABD’de günün en önemli verilerinden perakende satışlar açıklanacak. ABD’de bölgesel endekslerden New York için hizmet sektörü aktivitesi de aynı saatte yayımlanacak. Yine aynı saatte takip edilecek bir başka veri de Kanada’nın enflasyon rakamları olacak. ABD’de beklenen diğer önemli veriler sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı olacak.

17 Mayıs Çarşamba yurt içi piyasaların gündeminde, TCMB, kısa vadeli dış borç istatistiklerini, TÜİK, yılın ilk çeyrek dönemi için iş gücü istatistiklerini yayımlayacak. TÜİK ayrıca 2022 yılına ilişkin “İstatistiklerle Gençlik” raporunu duyuracak (10.00). TCMB, “Konut Fiyat Endeksi” verilerini yayımlayacak. En son konut fiyatları aylık yüzde 8,38, yıllık yüzde 141,5 artış gösterdi (14.30).

Yurt dışı gündemde, Asya piyasaları Japonya’dan gelecek önemli bir veriyle güne başlayacak. Japonya’dan gelecek son veriler sanayi üretimi final rakamları ve kapasite kullanım oranı olacak. 

Fransa’nın yılın ilk çeyrek dönemine ilişkin işsizlik oranı açıklanacak. Önceki çeyrekte işsizlik oranı yüzde 7,2 oldu (08.30). 

ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (14.00). Brezilya’nın perakende satış rakamları takip edilecek (15.00).

18 Mayıs Perşembe yurt içi piyasaların gündemde, haftanın son iş günü TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi ve uluslararası yatırım pozisyonu verilerini de yayımlayacak (10.00). TCMB, “Finansal İstikrar Raporu”nu yayımlayacak (10.30). BDDK ve TCMB haftalık verileri yayımlayacak (14.30).

Yurt dışı gündemde, piyasalar güne Yeni Zelanda’nın ilk çeyrek üretici fiyatlarıyla başlayacak. 

ABD’nin önemli bölgesel endekslerinden Philadelphia Fed iş koşulları endeksi açıklanacak. Aynı saatte haftalık işsizlik başvuruları da yayımlanacak (15.00).

ABD’de her perşembe olduğu gibi doğal gaz stokları açıklanacak (17.30).

Meksika Merkez Bankası(Banxico), faiz kararını açıklayacak. Banxico en son faiz oranında 25 baz puan artışa gitti (22.00).

19 Mayıs Cuma, yurt içinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle piyasalar kapalı olacak.

Yurt dışı gündemde günün erken saatlerinde piyasaları Japonya’dan önemli bir veri bekliyor; enflasyon rakamları açıklanacak (02.30).

Avrupa piyasaları Almanya’dan gelecek üretici fiyatlarıyla güne başlayacak. 

Önce Meksika’nın perakende satış rakamları yayımlanacak, ardından Kanada’nın rakamları ekranlara düşecek (15.00, 15.30).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir